HTML

Az olvasás kalandja

A blog személyes olvasmányaimról szól, egyfajta kalandozás a bölcselet, irodalom és a képregény világába

Utolsó kommentek

Címkék

1001 éj (1) Adorno (1) Ady Endre (7) Ágoston (2) Aiszkhülosz (2) angol irodalom (19) Apuleius (1) Arany János (1) Arisztotelész (7) Aronson (1) Asimov (1) Asturias (1) Austen (1) Auster (1) Babits (1) Bahtyin (2) Balzac (1) Barrow (1) Bataille (1) Baudelaire (7) Berzsenyi (1) Boileau (2) Borges (2) Brontë (1) Bulgakov (1) Burke (1) Butor (1) Byron (1) Calvino (3) Camões (1) Cassirer (1) Cholnoky (1) Cixin Liu (1) Clavell (1) Corneille (1) Cortázar (1) Dante (1) Darvasi László (4) Davies (1) Defoe (2) Derrida (1) Déscartes (1) de Man (4) Dickens (1) Diderot (1) Donne (1) Dosztojevszkij (1) Dumas (1) Eco (8) Eliot T. S. (2) Eötvös József (4) Erdélyi János (2) erőszak (1) Esterházy (1) Faulkner (1) fenséges (3) film (3) Flaubert (2) francia irodalom (27) Freud (5) Fried (1) Gadamer (3) Galland (1) García Márquez (1) Gautier (1) Gide (1) Gogol (1) Golding (1) Gozsdu (1) Greene Brian (1) Green Julien (1) Gribbin (2) groteszk (1) Gyulai Pál (1) Habermas (2) halál (2) Hardy (1) Hawking (1) Hawthorne (1) Hegel (1) Heidegger (6) Hemingway (1) Hobbes (1) Hoffmann (1) Horváth János (4) Hugo (5) Huizinga (1) Huysmans (1) idő(beliség) (4) Immanuel Kant (5) Jauss (1) Jókai Mór (34) Joyce (1) Justh Zsigmond (1) Kaku (2) Kemény Zsigmond (2) képregény (7) Kölcsey (1) kortárs (16) Kosztolányi Dezső (5) középkor (7) Kulcsár Szabó (3) Lem (1) Lovik (1) Lukács György (1) Madách (1) Mailer (1) Mallarmé (1) Márai (1) Margócsy (1) Márton László (2) marxizmus (1) Maupassant (1) Mérimée (1) Mikszáth Kálmán (2) Milton (1) modernség (9) Montesquieu (1) Moravia (1) Móricz (1) Musil (1) Musset (1) nacionalizmus (1) Nádas (3) Németh G. Béla (1) Nietzsche (2) Ókori irodalom (5) oktatás (2) olvasás (2) Ottlik (1) Pap Károly (1) Péterfy Jenő (5) Petőfi (1) Platón (1) Poe (1) Proust (2) Racine (1) realizmus (2) regény (2) Rilke (1) Robbe-Grillet (3) Rorty (1) rossz költő (2) Rousseau (1) Rowling (1) Schlegel (1) Styron (1) Sue (1) Szabó Lőrinc (1) Szegedy-Maszák (3) Szent Tamás (2) szépség (7) szimbolizmus (3) szociálpszichológia (1) Szophoklész (1) Tasso (1) Térey (1) Thackeray (1) Tömörkény (1) undefined (1) Univerzum (4) Verne (1) Wells H. G. (1) Woolf (1) Wordsworth (1) XIX. századi magyar irodalom (5) Yiu (1) Zimbardo (1) Žmegač (1) Zola (1) Zrínyi Miklós (1) Címkefelhő

00b.jpg 

   Babits szatirikus disztópiája a mesét és a leírásokat tekintve egészen szórakozató szöveg, ám az élvezetet lerontja a folytonos, végsőkig leegyszerűsített panelekre épülő szájbarágós bölcselkedés. (In.: Babits Mihály művei, Szépirodalmi, Bp., 1982. 459-662.)

    Remek alapeszme az „Örök harc” világa. Babits, ha jól látom, itt kifordítja a jellegzetes korabeli utópikus elképzelést: a kollektivizmus, az egyén megszűnése a regényben nem az örök békében (lásd pl. Madáchnál a falansztert), hanem a háborúban valósul meg. Ugyancsak elmés az ötlet, hogy ebben a világban csak a bénák, csonkák menekülhetnek meg a sorkötelezettségtől: az olvasó elborzad, milyen világ az, ahol a rokkantság és a halál között kell választani, és az anyák önként vetik alá a gyermekeiket a torzító műtétnek, hogy a frontszolgálattól megmentsék őket. Jól meg fel van építve, és így méginkább félelmetessé teszi az események menetét az erőszak fokozódásának folyamata: a férfiak mellé először a nőket is besorozzák, majd törvényt hoznak, hogy a sebesülteket is ki kell végezni, így végül már senkinek sincs esélye életben visszatérni a csatatérről. A háború embertelenségét nagyon jól érzékelteti a riasztó látomás, miszerint az frontvonal másik oldalán található ellenséges társadalom hajszálpontosan ugyanolyan, mint Elza világa: a háború eltöröl mindent, megszünteti az értékeket, amikért eredetileg indították, a világot a puszta erőszak terévé csupaszítja. Babitsnak sikerül egészen eleven képet rajzolni az óvóhelyekről és a frontfelszín alatti „tunnelekről” is. Magával ragadóak a jelenetek, melyekben a föld fölé szálló aeroplánt látjuk, és az óvóhelyek, aknák földalatti üregeiből a határtalan horizont fölé emelkedünk, amelyet elönt fényével a kelő nap (599). Nagyon erős a jelenet, amikor Elza az alvó Schulberggel elhagyja az ismert világot, és az aeroplánnal ott repül az ellenséges tartományok között, ég és föld között, a sötétben, a teljes bizonytalanságban, a semmiben. Babits megrázó erővel mutatja be a lánya sorsán kétségbeeső Kamuthyné érzelmeit is, amelyek végül, teljesen felemésztve az asszony lelkét, egyfajta katatón állapotot idéznek elő: az anya már nem is menekül a gáz elől, megadja magát a sorsnak.

   Ám mindezt lerontja a szájbarágós filozofálgatás, a végtelenül egyszerű alapgondolatot fejtegető hosszas párbeszédek. A háborúban megsemmisülnek a kulturális és erkölcsi értékek, a múlt emlékei szertefoszlanak. Ezen értékeket a könyvek szimbolizálják, és a könyveket birtokló szereplők védelmezik azokat hősiesen, de a siker reménye nélkül. Tehát a háború áll szemben a könyvekkel és a kultúrával. Ez a gondolat ismerős Babits lírai műveiből, de az a baj, hogy túlságosan sokat sulykolják a regény folyamán. Akadnak ilyen végtelenül didaktikus mondatok: „Gyalázat, hogy Elza a frontra menjen. Az ő hivatása különb, nagyobb.” (563) Vagy: „Hiába csinálnak gyilkos masinát belőlünk! (…) Az emberbe be van oltva a szeretet ösztöne!” (566) Még ha nem is maga a szerző mondja ezen mondatokat, hanem hőseinek a szájába adja, nagyon sokat ront a szövegen az erőszakos didakszis.

  Az meg külön zavaró, hogy Babits a háború pusztításával a (keresztény) vallást állítja szembe. Ki is mondatja szereplőjével: „A kereszténység a Béke vallása” (603) a regény végén pedig Elzát a keresztény vártanúkhoz hasonlítja (650). Pedig hát a vallás sok esetben maga is háborúk oka volt; a keresztény egyház igencsak erőszakosan lépett fel az eretneknek bélyegzettek ellen, a protestánsok és katolikusok közötti ellentétek is elég gyűlöletet és erőszakot szültek.

  A Kis Földről szóló betéttörténet kissé zavarosaknak tűnik. Van egy Kicsi Föld, amit egy tudós hoz létre a mi világunkon belül, és folyamatosan vizsgálja azt, de valójában a mi világunkat is egy tudós irányítja és tanulmányozza, és így tovább. Rendben, de hogy függ ez össze a háború és az erőszak témájával? Talán úgy, hogy a világunk azért ilyen erőszakos, mert nem Isten, hanem egy (az) ember uralja? És ha a Földön belül vagy egy kicsi Föld, aztán azon belül is egy Föld, akkor hol vannak a hozzájuk tartozó napok? Ha a Kis Föld egy tudós laboratóriumában van, akkor a Földön lakók hol látják a Napot? Az is ott van a laborban, vagy csak a földlakók érzékcsalódása?

  Babits nem lenne rossz író, de bár jártas volt a filozófiában, bölcselkedőnek nem túl erős.  

Címkék: Babits

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://azolvasaskalandja.blog.hu/api/trackback/id/tr5113428407

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása